O nas

Schronisko na Skrzycznym

położone na wysokości 1257m n.p.m. zbudowane zostało końcem lat 30 XX w. Słynie z miłej atmosfery, stylowych drewnianych wnętrz i pysznych domowych wypieków. Położenie na szczycie, z dala od centrum, daje bezkonkurencyjne widoki. Z okien jadalni jak i z obszernego tarasu, którym dysponuje schronisko roztacza się piękna panorama Beskidów, a przy dobrej widoczności można nawet dostrzec odległe pasmo Tatr.

Dojazd:

Samochodem lub autobusem do Szczyrku (Przystanek PKS: Szczyrk – kolejka) i wyciągiem krzesełkowym na szczyt Skrzycznego (Schronisko znajduje się w odległości 200m od górnej stacji).
Kolej linowa składa się z dwóch odcinków: Szczyrk – Jaworzyna – Skrzyczne.

DLA AKTYWNYCH

Pieszo ze Szczyrku szlakami niebieskim, zielonym i czerwonym – czas ok. 2h. Szlak z Białego Krzyża (z Przełęczy Salmopolskiej) przez Malinowską Skałę – ok 2,5h . Od Ostrego z Doliny Zimnika (Lipowa) niebieskim szlakiem – ok. 2h. Drogami z Salmopolu oraz z Ostrego można dojechać również rowerem.

Atrakcje

ZIMA

Sprawdź

– NARCIARSTWO ZJAZDOWE, BIEGOWE, FREERIDOWE ORAZ SKITURY

W masywie Skrzycznego istnieją wspaniałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. W odległości 200m. od schroniska znajdują trzy trasy narciarskie, a w tym: jedyna trasa narciarska posiadająca atest FIS, obok trasa czerwona (damska) oraz łagodniejszy stok niebieski „ondraszek” tzw. nartostrada, która jest najdłuższą trasą zjazdową w naszym kraju – 5200m. Ponad to w pobliżu schroniska istnieją doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa śladowego (ski touring) oraz trasy biegowe w kierunku Małego Skrzycznego, gdzie dodatkowo znajduje się kompleks 12 wyciągów narciarskich tzw. wyciągów górniczych. Dodatkowo przy dobrych warunkach i sprzyjających opadach zarówno Skrzyczne jak i Małe Skrzyczne posiadają idealne warunki do uprawiania freeridu czyli jazdy poza trasami w głębokim puchu. Na dzieci i początkujących przed schroniskiem czeka oświetlony stok z wyciągiem linowo – zaczepowym o długości około 130 metrów.

LATO

Sprawdź

–  SPACERY, ROWERY, LOTY PARALOTNIĄ ORAZ POLANA REKREACYJNA

Skrzyczne jest doskonała bazą wypadową na piesze wędrówki w kierunku Baraniej Góry, Doliny Zimnika czy Szczyrku. W schronisku wypożyczyć można nosidło turystyczne dla dzieci do 3 roku życia. Większej adrenaliny dostarczy kolarstwo górskie, bądź loty paralotnią, chętnie uskuteczniane na naszej górze. Polana rekreacyjna przed schroniskiem oferuje boisko do siatkówki, badmintona, strzelnicę oraz krąg ogniskowy.

W SCHRONISKU

Sprawdź

W schronisku, wieczorami panuje doskonała atmosfera dla gier planszowych, zabaw integracyjnych czy wyciszenia się z książką przy kominku. W schronisku można również skosztować pysznej, domowej kuchni oraz piw regionalnych.